يکشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٦ - 
1 2
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > معرفي دانشكده > تاريخچه  

 

 

تاریخچه دانشکده

 

  دانشكده سلامت، ‌ايمني و محيط زيست در سال 1354 تحت عنوان “مدرسه عالي حفاظت و بهداشت كار” تاسيس و با يك رشته تحصيلي كارداني حفاظت و بهداشت كار شروع بكار نمود. از سال 1362 بر اساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي،‌ با پذيرش دانشجو در رشته هاي بهداشت حرفه اي و بهداشت محيط در مقطع كارداني به كار خود ادامه داد. در سال 1364 نيز در رشته بهداشت حرفه‌اي در مقطع كارشناسي ناپيوسته دانشجو پذيرفت.  اين موسسه در سال 1368 به عنوان “دانشكده حفاظت و بهداشت كار” تغيير نام يافت. درسال 1372 با موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي دررشته كارشناسي ناپيوسته بهداشت محيط نيز اقدام به پذيرش دانشجونمود.      
 دانشكده در آبانماه 1386 بر اساس توافق وزارت كار و امور اجتماعي و وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكي و با تأييد شوراي محترم دانشگاه علوم پزشكي وخدمات بهداشتي درماني شهيد بهشتي در جلسه‌ي مورخ 1386/12/7 تحت عنوان جديد “دانشكده سلامت،‌ ايمني و محيط زيست” زير نظر دانشگاه قرار گرفت.
این دانشکده با قدمت حدود 38 سال و با پذيرش دانشجو در سه رشته در مقطع كارشناسي پيوسته،  يك رشته در مقطع كارشناسي ناپيوسته،  سه رشته در مقطع كارشناسي ارشد و يك رشته در مقطع دكتراي تخصصي-PhD، از جايگاه نسبتا روبه رشد و مناسبي در سطح دانشگاه و كشور برخوردار است. در خصوص دو رشته مهندسي ايمني صنعتي و مديريت سلامت، ايمني و محيط زيست در مقطع كارشناسي ارشد، دانشكده، اولين دانشكده‌ در سطح كشور مي باشد كه در اين رشته‌ها اقدام به پذيرش دانشجو نموده است.  دانشكده در تلاش است با پيگيري‌هاي مستمري كه صورت مي‌پذيرد، تحصيلات تكميلي را هرچه بيشتر رشد و ارتقاء دهد.
در ضمن دانشكده با زيربناي ساختماني و تاسيساتي 8800 مترمربع در دو قسمت آموزشي و اداري در زميني به مساحت حدود 12000 مترمربع در فضاي مناسبي قرار گرفته است. 

اهداف و وظايف:

 

تربيت نيروي انساني متخصص، آموزش مداوم، پژوهش، مشاوره و توسعه دانش، تقویت نظام سلامت جامعه نگر و نيز  فرهنگ‌سازي در محيط كار و زندگي به منظور صيانت نيروي انساني، منابع مادي و معنوي كشور در راستاي تحقق  هرچه بهتر بند 12 اصل 3 و بند 1 اصل 43 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و ماده 85 و نيز تبصره 1 ماده 96 قانون كار و همچنين دستيابي به اهداف متعالي سند چشم‌انداز 1404 و نقشه جامع علمي سلامت كشور، از اهم اهداف، برنامه‌ها و فعاليت‌هاي دانشكده است.

اين مركز علمي سعي دارد در قالب سياست‌ها و ماموريت‌ دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در جهت توسعه محورهاي سلامت، عدالت، امنيت، ايمني، مدیریت بحران، محيط زيست، افزايش توليد، كاهش هزينه‌ها و رشد بهره‌وري كارگاهي، صنعتي، سازماني و ملي با استقرار و رشد “مديريت يكپارچه سلامت، ايمني و محيط زيست”  در بخش‌هاي مرتبط با صنعت و سلامت با ايجاد رشته‌هاي كارشناسي، كارشناسي ارشد، دكتري تخصصي- PhD و پژوهش‌هاي ذيربط در زمينه‌هاي بهداشت، ايمني و محيط زيست قدم بردارد. همچنین از اهم اهداف دانشکده می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

·ارتقاء کیفی سطح آموزشی دانشکده

·هدايت پژوهش‌هاي دانشكده به سوي موضوعات کاربردی

·انجام پژوهش هاي جامعه-محور به منظور رفع مشكلات آحاد جامعه

·برقراری ارتباط نزدیک تر با صنعت

·ارتقاء توانمندی های نیروی انسانی و اعضای هیئت علمی دانشکده

·افزايش تعامل با مراکز علمی معتبر داخلی و خارجی به منظور هم افزايي

·حضور فعال در مجامع علمی داخلی و خارجی

·تقويت فرهنگ پيشگيري در راستاي كاهش اثرات مخرب بلاياي زيست محيطي

·تقويت ديدگاه هاي ايمني در صنايع و سازمان هاي خدماتي

·تلاش براي استقرار نظام جامع سلامت در بخش هاي صنعت و محيط زيست

 

رشته‌هاي مورد پذيرش:

 

* دکترای تخصص Ph.D سلامت در بلايا و فوريت‌ها- از بهمن 1391

* كارشناسي ارشد مديريت سلامت، ايمني و محيط زيست- از مهر 1392

* كارشناسي ارشد مهندسي ايمني صنعتي- از بهمن 1389

* كارشناسي ارشد ارگونومي- از مهر 1388

* كارشناسي پيوسته مهندسي صنايع-ايمني صنعتي- از مهر 1381

* كارشناسي پيوسته مهندسي بهداشت حرفه‌اي- از مهر 1388

* كارشناسي پيوسته مهندسي بهداشت محيط- از مهر 1387

* كارشناسي ناپيوسته مهندسي بهداشت حرفه‌اي- از مهر 1364

 

 

 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.