چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦ - 
1 2
 
منوی اصلی
  

*آزمایشگاه ایمنی فرایند

 

این آزمایشگاه به منظور آشنایی دانشجویان با خطوط انتقال سیالات فرآیندی، انواع اتصالات - بویژه شیرآلات- ، مخازن تحت فشار، نحوه توقف خطوط انتقال در نشت مواد، و آشنائی با نحوه توقف خطوط انتقال در اثر افزایش فشار در سال   1394 طراحی و اجرا گردیده و در آخر فروردین ماه سال 1395 رسماً آماده بهره برداری گردید.


           

 

 


* آزمایشگاه ارگونومی


هدف از تاسيس اين آزمايشگاه فراهم نمودن امكان بررسي، ارزيابي و بهبود عوامل مختلف ارگونوميكي موجود در محيط كار و زندگي انسان مي‌باشد. اين آزمايشگاه قادر به انجام تست‌هاي مختلفي از جمله فيزيولوژي، بيومكانيكي، روان‌شناسي و شناختي مانند ارزيابي تناسب قلبي، عروقي، اندازه‌گيري توان هوازي و ظرفيت‌هاي ريوي، سنجش شنوايي،‌ سنجش آستانه  ادراك بصري و حافظه، اندازه‌گيري زمان عكس‌العمل و ارزيابي‌هاي فردي از استرس، فرسودگي، ‌رضايت شغلي، هوش هيجاني است. تجهيزات موجود در این آزمايشگاه عبارتند از:  دوچرخه كارسنج و ارگواسپيرومتري، دينامومتر پا و كمر، الكتروميوگرام، اسپيرومتر، اديومتر، دستگاه زمان سنج واكنش، دستگاه ترسيم در آيينه با سيستم الكترونيكي، تخته پرودوپك، دستگاه لرزه سنج با سيستم الكترونيكي، دستگاه محرك نما، دستگاه سنجش حافظه و سرعت يادگيري، دستگاه سنجش آستانه ادراك، دستگاه سنجش سرعت انگشتان در ضربه زدن و ... 


              

 

 


* آزمایشگاه هیدرولیک


این آزمایشگاه توانمندی ارائه بخش عملی دروس اصول هیدرولیک و مکانیک سیالات همچنین ارائه خدمات جهت پايان نامه هاي دانشجویی را دارد. در حال حاضر امکان انجام آزمایش هاي  تعیین عدد رینولدز - تعیین ضریب تخلیه سر ریزها - محاسبه نیروی جت آب - محاسبه ضریب تخلیه ارفیس - تعیین ضریب تخلیه ونتوریمتر - مقایسه فشار و دبی در پمپ های سری و موازی و به دست آوردن راندمان آنها - محاسبه ضریب C لوله - مدرج کردن  فشارسنج بوردان در اين آزمايشگاه وجود دارد.


            

 

 

 


* آزمایشگاه شیمی


آزمايشگاه شيمي همزمان با تاسيس مدرسه عالي حفاظت و بهداشت كار در سال 1355 شروع به فعاليت نمود و در حال حاضر در دانشكده سلامت، ايمني و محيط زيست تحت نظر دانشگاه علوم پزشكي و خدمات درماني شهيد بهشتي به فعاليت خود ادامه مي‌دهد. آزمايشگاه شيمي به بررسي عملي دروسي كه جهت بررسي فرايندهاي شيميايي، اندازه‌گيري كمي و كيفي مواد شيميايي مي‌پردازد. همچنين اين آزمايشگاه پتانسيل انجام آزمايشات تحقيقاتي، دانشجويي و صنعتي را دارا مي‌باشد.این ازمایشگاه متشكل از سه آزمايشگاه مجزا مي‌باشد كه دو آزمايشگاه آن جهت برگزاري كلاس‌هاي آموزشي استفاده مي‌گردد و يك آزمايشگاه شامل آناليز دستگاهي مي‌باشد. آزمایشگاه در سه حوزه آموزشی و پژوهشی و خدمات آزمایشگاهی مشغول به فعالیت می باشد.


            

 

 

 


* آزمایشگاه محیط (شیمی و میکروبیولوژی)


آزمايشگاه شيمي و ميكروبيولوژي آب و فاضلاب از دو بخش آزمايشگاه شيمي آب و آزمايشگاه ميكروبيولوژي آب و فاضلاب تشكيل شده كه در هر بخش به ترتيب اندازه گيري پارامترهاي شيميايي، اندازه گيري توتال كلي فرم و فيكال كلي فرم مربوط به آب و فاضلاب و همچنين قابليت شرب آب انجام مي گردد. همچنين دروس عملي مربوط به رشته بهداشت محيط در اين آزمايشگاه برگزار مي گردد. اين آزمايشگاه قابليت انجام آزمايشات تحقيقاتي در زمينه آب و فاضلاب را دارد.


            


 

 


* آزمایشگاه عوامل فیزیکی


 در آزمايشگاه عوامل فيزيكي، آزمایشهای مرتبط با رشته مهندسی بهداشت حرفه اي در رابطه با بررسي شرایط محيط كار، شناسايي و اندازه گيري عوامل زيان‌آور فيزيكي و شيميايي محيط كار، ارزيابي بيماري هاي شغلي و انجام معاينات كارگري انجام می‌شود و دانشجویان علاوه بر آشنایی با دستگاه‌ها و روش انجام آزمایش‌ها با روش های ارزیابی نتایج آشنا می‌شوند.


            

 

 

 

* آزمايشگاه فیزیک


آزمایشگاه فیزیک پایه برای بررسی و آزمایش برخی از مباحث، اصول و قوانین پایه فیزیک طراحی و راه اندازی شده است. هدف از انجام آزمایش ها، كمك به درک مفاهیم و مطالب درس فیزیک پایه مي باشد و تا حدودی زمینه لازم را برای انجام پژوهش ها و ارائه مطالب علمی وابسته فراهم می آورد.

در این آزمايشگاه دانشجويان با کاربرد وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی و نیز اصول و شیوه صحیح کار در آزمایشگاه آشنا مي شوند. علاوه بر آشنايي دانشجویان با اصول انجام آزمایش، نحوه بررسی و تحلیل نتایج و نيز ارزيابي  انواع خطاها از اهداف آزمايشگاه فيزيك پايه مي باشد. اين آزمايشگاه در قالب واحدهاي درسي آزمایشگاه فيزيك پايه 1 و 2 براي دانشجويان رشته مهندسي صنايع برگزار مي شود.

 

 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.