شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧ - 
1 2
 
منوی اصلی
  

*آزمایشگاه ایمنی فرایند

 

این آزمایشگاه به منظور آشنایی دانشجویان با خطوط انتقال سیالات فرآیندی، انواع اتصالات - بویژه شیرآلات- ، مخازن تحت فشار، نحوه توقف خطوط انتقال در نشت مواد، و آشنائی با نحوه توقف خطوط انتقال در اثر افزایش فشار در سال   1394 طراحی و اجرا گردیده و در آخر فروردین ماه سال 1395 رسماً آماده بهره برداری گردید.


           

 

 


* آزمایشگاه ارگونومی


هدف از تاسيس اين آزمايشگاه فراهم نمودن امكان بررسي، ارزيابي و بهبود عوامل مختلف ارگونوميكي موجود در محيط كار و زندگي انسان مي‌باشد. اين آزمايشگاه قادر به انجام تست‌هاي مختلفي از جمله فيزيولوژي، بيومكانيكي، روان‌شناسي و شناختي مانند ارزيابي تناسب قلبي، عروقي، اندازه‌گيري توان هوازي و ظرفيت‌هاي ريوي، سنجش شنوايي،‌ سنجش آستانه  ادراك بصري و حافظه، اندازه‌گيري زمان عكس‌العمل و ارزيابي‌هاي فردي از استرس، فرسودگي، ‌رضايت شغلي، هوش هيجاني است. تجهيزات موجود در این آزمايشگاه عبارتند از:  دوچرخه كارسنج و ارگواسپيرومتري، دينامومتر پا و كمر، الكتروميوگرام، اسپيرومتر، اديومتر، دستگاه زمان سنج واكنش، دستگاه ترسيم در آيينه با سيستم الكترونيكي، تخته پرودوپك، دستگاه لرزه سنج با سيستم الكترونيكي، دستگاه محرك نما، دستگاه سنجش حافظه و سرعت يادگيري، دستگاه سنجش آستانه ادراك، دستگاه سنجش سرعت انگشتان در ضربه زدن و ... 


              

 

 


* آزمایشگاه هیدرولیک


این آزمایشگاه توانمندی ارائه بخش عملی دروس اصول هیدرولیک و مکانیک سیالات همچنین ارائه خدمات جهت پايان نامه هاي دانشجویی را دارد. در حال حاضر امکان انجام آزمایش هاي  تعیین عدد رینولدز - تعیین ضریب تخلیه سر ریزها - محاسبه نیروی جت آب - محاسبه ضریب تخلیه ارفیس - تعیین ضریب تخلیه ونتوریمتر - مقایسه فشار و دبی در پمپ های سری و موازی و به دست آوردن راندمان آنها - محاسبه ضریب C لوله - مدرج کردن  فشارسنج بوردان در اين آزمايشگاه وجود دارد.


            

 

 

 


* آزمایشگاه شیمی


آزمايشگاه شيمي همزمان با تاسيس مدرسه عالي حفاظت و بهداشت كار در سال 1355 شروع به فعاليت نمود و در حال حاضر در دانشكده سلامت، ايمني و محيط زيست تحت نظر دانشگاه علوم پزشكي و خدمات درماني شهيد بهشتي به فعاليت خود ادامه مي‌دهد. آزمايشگاه شيمي به بررسي عملي دروسي كه جهت بررسي فرايندهاي شيميايي، اندازه‌گيري كمي و كيفي مواد شيميايي مي‌پردازد. همچنين اين آزمايشگاه پتانسيل انجام آزمايشات تحقيقاتي، دانشجويي و صنعتي را دارا مي‌باشد.این ازمایشگاه متشكل از سه آزمايشگاه مجزا مي‌باشد كه دو آزمايشگاه آن جهت برگزاري كلاس‌هاي آموزشي استفاده مي‌گردد و يك آزمايشگاه شامل آناليز دستگاهي مي‌باشد. آزمایشگاه در سه حوزه آموزشی و پژوهشی و خدمات آزمایشگاهی مشغول به فعالیت می باشد.


            

 

 

 


* آزمایشگاه محیط (شیمی و میکروبیولوژی)


آزمايشگاه شيمي و ميكروبيولوژي آب و فاضلاب از دو بخش آزمايشگاه شيمي آب و آزمايشگاه ميكروبيولوژي آب و فاضلاب تشكيل شده كه در هر بخش به ترتيب اندازه گيري پارامترهاي شيميايي، اندازه گيري توتال كلي فرم و فيكال كلي فرم مربوط به آب و فاضلاب و همچنين قابليت شرب آب انجام مي گردد. همچنين دروس عملي مربوط به رشته بهداشت محيط در اين آزمايشگاه برگزار مي گردد. اين آزمايشگاه قابليت انجام آزمايشات تحقيقاتي در زمينه آب و فاضلاب را دارد.


            


 

 


* آزمایشگاه عوامل فیزیکی


 در آزمايشگاه عوامل فيزيكي، آزمایشهای مرتبط با رشته مهندسی بهداشت حرفه اي در رابطه با بررسي شرایط محيط كار، شناسايي و اندازه گيري عوامل زيان‌آور فيزيكي و شيميايي محيط كار، ارزيابي بيماري هاي شغلي و انجام معاينات كارگري انجام می‌شود و دانشجویان علاوه بر آشنایی با دستگاه‌ها و روش انجام آزمایش‌ها با روش های ارزیابی نتایج آشنا می‌شوند.


            

 

 

 

* آزمايشگاه فیزیک


آزمایشگاه فیزیک پایه برای بررسی و آزمایش برخی از مباحث، اصول و قوانین پایه فیزیک طراحی و راه اندازی شده است. هدف از انجام آزمایش ها، كمك به درک مفاهیم و مطالب درس فیزیک پایه مي باشد و تا حدودی زمینه لازم را برای انجام پژوهش ها و ارائه مطالب علمی وابسته فراهم می آورد.

در این آزمايشگاه دانشجويان با کاربرد وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی و نیز اصول و شیوه صحیح کار در آزمایشگاه آشنا مي شوند. علاوه بر آشنايي دانشجویان با اصول انجام آزمایش، نحوه بررسی و تحلیل نتایج و نيز ارزيابي  انواع خطاها از اهداف آزمايشگاه فيزيك پايه مي باشد. اين آزمايشگاه در قالب واحدهاي درسي آزمایشگاه فيزيك پايه 1 و 2 براي دانشجويان رشته مهندسي صنايع برگزار مي شود.

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی
آدرس : حکیمیه، تهرانپارس، بلوار افق جنب پارک ساحل، دانشکده سلامت،ایمنی و محیط زیست

تلفن : 65-77309961
پست الکترونیک : info_hse@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.