دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨ - 
1 2 2
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 303214
 بازدید امروز : 1047
 کل بازدید : 3599003
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 1.31
 
صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

پنجمین نشست هفته جهانی ایمنی جاده ای ملل متحد با شعار" حرفت را بزن"

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پنجمین نشست هفته جهانی ایمنی جاده ای ملل متحد با شعار" حرفت را بزن" ۲۴ اردیبهشت ماه با حضور دکتر شهنام عرشی معاون بهداشتی دانشگاه، دکتر اکبر اسلامی رییس دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه، دکتر حمید سوری رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از مصدومیت ها و ارتقا ایمنی، رییس سازمان اورژانس کشوری و جمعی از مسوولان در دانشکده ایمنی و بهداشت برگزار شد.

دکتر اکبر اسلامی رییس دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم با بیان این که برای حفظ جان انسانها و جلوگیری از افزایش مرگ و میر ناشی از حوادث جاده ای باید روحیه مطالبه گری "دوسویه" تقویت شود، اظهار کرد: تا سال ۲۰۲۰ سوانح ترافیکی جایگاه سوم در مرگ و میر را به خود اختصاص می دهد، این آمار تاسف بار عدد کوچکی نیست، لازم است برای پیشگیری از این مهم تدابیر لازم اندیشیده شود.

وی افزود: تصادفات ترافیکی در حال حاضر بـه صـورت یـک معضل اجتماعی در سطح جهان مطرح است که همه ساله جان تعداد زیادی از مردم را گرفته و هزینه های اقتصادی بزرگی را به جامعه وارد می کند.

وی ادامه داد: مرگ روزانه سه هزار نفر در دنیا به واسطه افزوده شدن تقاضای تردد عدد قابل توجهی است.

رییس دانشکده بهداشت و ایمنی، ارتقای شاخص های بهداشت و سلامت را در پیشبرد برنامه های بهبود سلامت موثر دانست و بر لزوم مشارکت ملی برای حفظ جان هایی که درسوانح ترافیکی از بین می روند و یا دچار آسیب می شوند تاکید کرد.

دکتر محتشم غفاری معاون آموزشی دانشکده بهداشت و ایمنی و مدیر گروه آموزش بهداشت و ارتقا سلامت دانشگاه نیز در این مراسم سوانح جاده ای را هشتمین علل بروز مرگ و میر در دنیا ذکر کرد.

وی با اشاره به گسترش روحیه مطالبه گری به عنوان مهمترین هدف پنجمین نشست هفته جهانی ایمنی جاده ای ملل متحد گفت: شعار "حرفت را بزن" یا مطالبه گری زمانی به ثمر می نشیند سرلوحه آن آموزش باشد.

دکتر حمید سوری رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از مصدومیت ها و ارتقا ایمنی دانشگاه نیز در این مراسم با اشاره به شعار پنجمین دوره هفته جهانی ایمنی جاده ای ملل متحد با هدف افزایش روحیه مطالبه گری دوسویه گفت: شعار "حرفت را بزن" به دنبال طرح مسله ای کشوری است، به شکلی که سیاست گذاران و  مردم در ارتباطی دوطرفه انتظارات یکدیگر را شنوا باشند و مسئولان متولی حوزه سلامت بیش از پیش در راستای ایجاد محیطی ایمن و به نفع جامعه تلاش کنند.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از مصدومیت ها و ارتقای ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از کشته شدن  سالانه حدود ۱۶هزار نفر در سوانح جاده ای و ترافیکی خبر داد وگفت: مرگ و میرهای ناشی از سوانح ترافیکی نسبت به سال ۲۰۰۵ کاهش ۴۲ درصدی داشته است.

وی گفت: سوانح ترافیکی بارعظیمی به جامعه تحمیل می کند؛ ۶,۵ درصد سودناخالص ملی معادل ۴۰ میلیارد دلار صرف سوانح ترافیکی می شود و در مقابل بارعاطفی، اجتماعی و روانی که به دنبال خسارات جانی به بازماندگان تحمیل می شود بسیار زیاد و وصف ناشدنی است.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از مصدومیت ها و ارتقا ایمنی، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان یکی از ارکان متولی سلامت در کشور، وظیفه و رسالت خود می داند که در راستای کاهش حوادث ترافیکی تلاش کند.

دکتر سوری با استناد به گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان جهانی بهداشت(WHO) از افزایش سوانح ترافیکی در دنیا خبر داد و گسترش تعاملات نهادهای متولی، آموزش و ارتقا فرهنگ عمومی را در راستای کاهش سوانح ترافیکی خواستار شد.

 توجه به امنیت کاربران آسیب پذیردرون شهری، عابران، دوچرخه و موتورسواران و کسبه از جمله اهدافی بود که دکترسوری به آن اشاره کرد.

 رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از مصدومیت ها و ارتقا ایمنی با اشاره به پنج عامل خطر در بروز سوانح ترافیکی سرعت بالا، استفاده از الکل، استفاده نکردن از کلاه ایمنی، نبستن کمربند و عدم استفاده از صندلی کودک را مورد توجه قرار داد و لزوم فرهنگ سازی و آموزش آن در جامعه را از سوی نهادهای متولی خواستار شد.  

 

وی گروه های در معرض خطرات سوانح ترافیکی را رده سنی ۵ تا ۲۹ سال دانست و گفت: این گروه، گروه سنی مولد و سرمایه های باالفعل و اساسی جامعه هستند.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از مصدومیت ها و ارتقا ایمنی ادامه داد: ۲۵درصد از کسانی که تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد هستند، بازماندگان قربانیان سوانح ترافیکی هستند.

 دکتر سوری در ادامه افزایش جمعیت، روند شهری شدن و افزایش خودروها را در بروز سوانح ترافیکی موثر و از کشته شدن  سالانه حدود ۱۶هزار نفر در سوانح جاده ای و ترافیکی خبر داد.

وی در ادامه به کاهش ۴۲ درصدی مرگ و میرها نسبت به سال های مشابه اشاره کرد و توضیح داد: سالانه ۱۶ هزار نفر بر اثر حوادث ترافیکی جان خود را از دست می دهند که این آمار در سال های مشابه و به خصوص از سال ۲۰۰۵ عدد ۲۷ هزار را به خود اختصاص می داد، این کاهش چشمگیر و دستاورد عظیم جز با مشارکت جمعی و همکاری ببن بخشی غیر ممکن بود.

 دکترسوری در ادامه با بیان اینکه ۷۵درصد جمعیت کشور شهری هستند، بیانکرد: تعداد خودروهای ما از ۷.۶میلیون خودرو به ۲۱.۷میلیون خودرو رسیده است که  این مهم نقش موثری در ایجاد و افزایش سوانح ترافیکی ایجاد می کند.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از مصدومیت ها و ارتقا ایمنی دانشگاه به ضرورت توجه به ایمن ترشدن خودروها و جاده ها، تغییر رفتار در جامعه در تعامل با ترافیک و همچنین استفاده از کلاه ایمنی و صندلی کودک تاکید کرد.

 در بخش دیگری از این مراسم دکتر رنجبر نماینده سازمان جهانی بهداشت با اشاره به تبعات روحی ناشی از حوادث و سوانح جاده ای گفت: هرگز نمی توان عدد قابل قبولی، ناشی از مرگ و میر و تصادفات ارایه داد.

 

وی با بیان این که این تصادفات هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی‌ای را برای کشورها به‌دنبال دارد اظهار کرد: تصدی‌ انسان در سیستم حمل‌ونقل جاده‌ای عنصر اساسی است و اعتماد به عملکرد فردی می‌تواند منتهی به ایجاد موقعیت‌های خطرناک شود.

 دکتر رنجبر ادامه داد: اشتباهات و خطاهای راننده معمولا یکی ازعلل اصلی تصادفات است؛ و چه فردی بهتر از سرنشین خودرو می تواند رعایت سرعت مطمئنه را به راننده متذکر شود.

 وی گفت: هدف ایمنی است، بنابراین سرنشینان، رانندگان و عابرین باید ضمن تقویت روحیه مطالبه گری قوانین را رعایت و به ایمنی سفر خود توجه داشته باشند.

کولی وند رییس سازمان اورژانس کشور نیز در این مراسم با بیان این مطلب که بحث حوادث ترافیکی در دنیا موضوع بسیار جدی است، کمک به پیشگیری از بروز حوادث و سوانح جاده ای را خواستار شد.

 وی کاهش تلفات جاده ای در شرایط جوی نوروز امسال را نشان از فکر و اهتمام جدی سازمان های ذیربط این حوزه دانست.

 رییس سازمان اورژانس کشور فرهنگ سازی عمومی و مشارکت جمعی راه حلی مطمئن برای کاهش تلفات و سوانح جاده ای و ترافیکی ذکر کرد و گفت: باید از ایده های جوانان و متخصصان کشور برای دستیابی به سفرها و جاده هایی ایمن بهره ببریم.

در ادامه این مراسم دکتر داود خراسانی زواره دکترای تخصصی ارتقا و ایمنی و پیشگیری از حوادث بیانه ای را که حاصل مصاحبه و اخذ درخواست های کاربران مجموعا در ۹ بند تهیه و تنظیم شده بود قرائت کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این مراسم  با هدف ارتقا ایمنی حوادث ترافیکی و جاده ای و مشارکت دانشکده بهداشت و ایمنی، مرکز تحقیقات ارتقا و ایمنی و پیشگیری از مصدومیت های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و با حضور نمایندگانی از جمعیت هلا ل احمرجمهوری اسلامی ایران، پلیس راهور ناجا، انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقا سلامت ایران، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، پلیس راهور ناجا، سازمان اورژانس کشور، سازمان جهانی بهداشت صدا و سیما، شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری و سایپا برگزار شد.

 

 


١٤:١٥ - چهارشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ٧٨١٠٩    /    تعداد نمایش : ٢٠٠خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشــتی
دانشکده بهداشت و ایمنی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران- میدان شهید شهریاری- بلوار دانشجو- دانشکده بهداشت و ایمنی

تلفن : 1-22432040- 021
پست الکترونیک :
public.health@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.